Friday, April 12, 2013

Nagy-Ausztriai Egyesült Államok

Egy tervezet a XX. sz. elejéről az Osztrák-Magyar Monarchia átalakítására annak magyarországi vonatkozása szempontjából.

naeamoJelmagyarázat:


A - külföld

B - az OMM nem magyarországi részei

C - az OMM magyarországi része, a tervezet szerint nem maradt volna Magyarország része, jelenleg Magyarország része

D - az OMM magyarországi része, a tervezet szerint nem maradt volna Magyarország része, jelenleg nem Magyarország része

E - az OMM magyarországi része, a tervezet szerint Magyarország része maradt volna, jelenleg Magyarország része

F - az OMM magyarországi része,  a tervezet szerint Magyarország része maradt volna, jelenleg nem Magyarország része

1 - országhatár

2 - az OMM magyarországi részének határa

3 - tervezett nagy-ausztriai tartományhatár

4 - trianoni határ

naea

11 comments:

  1. Székelyföldet kifelejtetted.
    Amúgy miért szűkítetted le csak Hungáriára? Az egész Birodalmon belül érdekesebb vizsgálni. Pl. Galícia, mint tartomány.

    ReplyDelete
  2. http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Greater_austria_ethnic.svg

    Szerintem életképesebb lett volna Csehországot, Morvaországot, Nyugat-Szlovákiát és Nyugat-Galíciát egy tartománnyá szervezni cseh nyelvű igazgatással, valamint Kelet-Szlovákiából, Nyugat-Galícia keleti feléből és Kelet-Galíciából is egy külön tartományt szervezni keletszlovák igazgatási nyelvvel.

    ReplyDelete
  3. Nyugat-Galícia nyugati részére gondoltam. A polyákokat el lehetett volna nyelvileg csehesíteni, keletszlovákosítani. Idővel a birodalmi identitás is kialakulhatott volna bennük a mostani nagypolyák identitás helyet. (A felosztott "Lengyelország"-ban az osztrák területen élő polyákok kivételesen jó helyzetben voltak az orosz és a porosz területen élő polyákokhoz képest, tehát az akkori normák szerint nem lett volna durva a nyelvi csehesítés, keletszlovásítás!)

    ReplyDelete
  4. A Székelyföld külön tartomány lett volna.

    ReplyDelete
  5. Nem hiszem. Akkor már külön identitás volt a cseh is, a lengyel is, az ukrán is.

    ReplyDelete
  6. Kb. akkor kezdtek bimbózni, talán egy közös ellenségképpel össze lehetett volna hozni őket egy tartományba. A közös birodalom érdekében. Oroszellenesség volt a szláv kölcsönösség időszakában? A cseh, mint a legnyugatibb szláv külön tartomány lett volna (na jó, a morvákkal és a nyugatszlovákokkal),

    az ukrán, ruszin, keletszlovák, délkeletpolyák identitás összeegyeztetése lett volna birodalmi érdek. Itt a vallás volt bonyolító tényező: római katolikus, görög katolikus, pravoszláv.

    ReplyDelete
  7. Az eredeti tervezet mindenképpen önálló szlovák tartománnyal számolt.

    ReplyDelete
  8. Igazából ebből az jön le, hogy ha nincs 1. világháború, akkor is érett már valami Trianon féle, mondjuk ezek a határok jóval közelebb álltak a valós etnikai határokhoz, mint amit a vesztes háború után kaptunk. Mondjuk mivel én a C-vel jelzett területen születtem...

    ReplyDelete
  9. Persze, Nagy-Magyarország mindenképpen fenntarthatatlan volt. A C az erősen német többségű terület volt akkoriban,

    Igen, ez esetben a magyar törzsterület határon belül maradt volna, a Székelyföldet leszámítva. Erdély meg közös román-magyar terület lett volna, román többséggel.

    ReplyDelete
  10. Én Délvidéken élek, azon belül is az F régióban. Nagy-Magyarország igenis fenntartható lett volna, mert azért nézzünk a dolgok mögé is! Miért jött pl. a román meg a szerb Nagy-Magyarországra? Na, miért? A "jobb élet reményében". Tehát befogadtuk őket, de ők még is a hátunkba akarták, és a hátunkba is szúrták a nagykést, tehát szépen kemény központtal igenis rendet lehetett volna tenni, csak az akarat hiányzott. Az a mocskos Károlyi is, háborúidőszakban csak úgy lazán hazaküldi az összes katonát?? Beteg az ilyen? (vagy csak hazaáruló...?) .... "Károlyi Mihály és kormánya 1919. decemberéig 1 millió 200 ezer katonát fegyverzett le és küldött haza" .... ez volt itt a gond.... több, mint 1 millió katona?? Simán megálljt lehetett volna az ellenségnek parancsolni, hogy ez bizony magyar föld a jó édes ****!!!

    ReplyDelete
  11. Az, hogy valaki hogyan került az országba, ősei menekültek voltak-e nemigen bír jelentőséggel. S 1918-ben nem volt kiút, Trianon elkerülhetetlen volt.

    ReplyDelete